У Бечу, Аустрија, је у периоду 26-28. новембра 2024. године одржана Министарска конференција о нуклеарној науци, технологији и применама и Програму техничке сарадње

Улога конференције је да се ојача међународна сарадња и истражи могућност иновација и унапређења у нуклеарној области, те да се истовремено нагласи значај нуклеарне технологије у остваривању Циљева одрживог развоја УН.

 У сусретима са представницима МААЕ делегација Републике Србије је истакла значај спровођења националног, регионалног и међурегионалног програма у оквиру техничке помоћи МААЕ у наредном периоду, и дискутовала о најкрупнијим питањима реализације актуелног програма.

Чланови делегације Републике Србије, су били и представници ЈП „Нуклеарни објекти Србије“.

У оквиру конференције одржани су и билатерални састанци са делегацијама Словачке и Турске.

На тим састанцима чланови делегације Републике Србије су изразили подршку унапређењу билатералних односа са појединим земљама у правцу безбедне примене нуклеарне енергије, као примени нуклеарне технологија у мирнодопске сврхе за добробит сваког појединца и друштва уопште. У том смислу су се тражиле могућности за размену искустава и знања у разним областима примене нуклеарних технологија, успостављање конкретне сарадње по одређеним темама и размена стручњака, као и могућност заједничкох конкурисања на пројектима МААЕ који су од обостраног интереса.

Главни догађаји у оквиру Министарске конференције били су усвајање Министарске декларације МААЕ за 2024 годину и одржавање научно-техничког програма који је обухватио панел дискусије између научника и стручњака о најновијим достигнућима у нуклеарној науци, технологији и апликацијама, као и међу представницима држава који су истакли улогу Програма техничке сарадње МААЕ у доприносу њиховом националном развоју.

У оквиру Програма техничке сарадње са МААЕ, у току актуелног пројектног циклуса 2024-2025, два од националних пројеката Републике Србије се реализују у оквиру ЈП „Нуклеарни објeкти Србије“ и то:

               SRB/9/007 – „Јачање капацитета радијационе сигурности у Јавном предузећу Нуклеарни објекти Србије“ (Strenghtening Radiation Safety Capabilities in Public Company „Nuclear Facilities of Serbia“), национални координатор пројекта: Јавно предузеће „Нуклеарни објекти Србије“, Винча

                SRB/3/004 – „Сигурно управљање отпадом, затвореним изворима, активностима декомисије и ремедијације локације у Институту за нуклеарне науке Винча“ (Safely Mananging Waste, Sealed Sources, Decommissioning and Site Remediation Activities at the Vinca Institute), национални координатор пројекта: Јавно предузеће „Нуклеарни објекти Србије“, Винча

На конференцији је такође наглашена потреба за родном равноправношћу и укључивање младих, а посебно жена у науци, посвећујући пажњу њиховом образовању у областима које се односе на нуклеарну науку, технологију и апликације.

Закључак је да је Конференција својеврсна платформа намењена креаторима политика, експертима и заинтересованим странама који, на основу донетих закључака, могу да ревидирају своје напредовање, размене искуства у директном дијалогу о практичним питањима  и испитају додатне могућности применом нуклеарне науке и технологије, а све са циљем да се реше неки од горућих глобалних проблема.